7 Nisan 2019

Problem Çözümüne Giriş 101 (Yazar: Ken Watabane)


Tübitak'ın çıkardığı orijinal eserlerden biri daha...  Eğer hayatla bir problemin varsa ve çözülmesini istiyorsan matematiksel yöntemlere dayanarak nasıl bir yol izlemelisin?

İşte sorunun cevabı:


1. Basamak: Öncelikle sorunun ne olduğu iyi belirle... Seni rahatsız eden ve düzeltilmesi gereken şey tam olarak nedir? Adını koy!

2. Basamak: Sorunun bu şekilde oluşmasının ve devam etmesinin nedenlerini araştır... Nasıl ve niçin böyle bir sorunla karşı karşıyasın? Derine in!

3. Basamak: Çevrenle fikir alış-verişi yap... Bu sorunu çözebileceğine inandığın hangi imkanlara sahipsin? Eksik yönlerini belirle!

4. Basamak: Düzeltilmesi gerektiğine inandığın hususlar için bir eylem planı geliştir... Sen ne yaparsan çözüme yaklaşmış olursun? Hipotezini dene!


5. Basamak: Birkaç denemeden sonra kendini kontrol et... Gerçekten uygulanabilir ve işe yarar bir eylem planı geliştirdin mi? İstikrarla devam et!


Yazar, bu basamakları birbirinden farklı konularda gerçekçi kurgularla betimleyerek anlatıyor... Her bölümde ayrı bir hikaye ile... Bilhassa genç beyinlere, hayata dair pratik bakış açıları kazandırabilecek nadide bir eser.


Uzak doğunun meseleleri ele alış farklılığını da satır aralarında okumak mümkün. Basit ama zekice tasarlanmış...


Link: KitapYurdu

Hiç yorum yok: