27 Eylül 2017

Genele Yönelik Eğitim Programı

Aşağıdaki listede, Müslüman yetişkin bir topluluğun kendi aralarında yapılabilecekleri "İslami Bir Sohbet" için, konu başlıkları sınıflandırılmış ve anlatıcının baştan sonuna kadar kolayca takip edebileceği nitelikte seçilmiş, bazı eserler yer almaktadır.

Kendisinden ders işlenebilecek eserler, konularına göre sınıflandırılmış, her bir eserin müellifi, yayınevi ve (üzerine tıklandığında) hakkında yeterli bir bilgi edinilecek link ilave edilmiş, ayrıca muhtemel ders süresi ve adedi de not alınmış bulunmaktadır.


Listeden azami derecede istifade etmek isteyen kimseler; sırasıyla takip edeceği konu başlığını ve bir eseri seçip buna göre yıllık-aylık yahut haftalık ders programını belirlemeli, eser tamamlanana dek dersi sürdürmelidir.

Eserler arasında birbirine benzer nitelikte olanlar mevcuttur; bu sebeple verilen linklere muhakkak bakılmalı ve eserlerin içerikleri hakkında bir ön bilgi edinilmelidir.

Buradaki eserler haricinde başka daha pek çok kıymetli eser mevcutsa da, tarafımızdan henüz tecrübe edilmediği için, listeye alınamamıştır. Muhtemeldir ki, süreç içerisinde listede bir takım değişiklikler olabilir.

Baskısı bitmiş olan eserleri mümkün mertebede yazmamaya gayret ettik. Satın alınabilecek noktaları ise link adreslerinde bulabilirsiniz.

Nihai maksadımız, İslam bilgisinin ve uygulamasının artması ve yaygınlaşmasına vesile olmaktır. Rabbimiz salih amellerimizi katında kabul eylesin.

Ders Yapılabilecek Eserler:

         Fıkıh:

  • İLMİHAL; Hazırlayan: Heyet, 2 cilt, Diyanet Yay. (Muhtemel süre: 30 dk. x 50 ders)

         Siyer:

  • FIKHU’S-SİYRE; Ramazan el-Bûtî, Bilge Adamlar Yay. 485 sf. tek cilt. (Muhtemel süre: 30 dk x 50 ders)

         Hadis:

  • RİYAZU'S-SALİHİN; İmam Nevevi, [Açıklama: Heyet], Erkam Yay. 4354 sf. 8 cilt. (Muhtemel süre: 45 dk. x 80 ders)

         Ahlak:

  • NEFİSTEZKİYESİ; Said Havva, Yenda Yay. 582 sf. (Muhtemel süre: 30 dk. x 20 ders)

         Akaid:


         Tefsir:

  • AHKAM TEFSİRİ; Sabunî, Şamil Yay. 2 cilt. (Muhtemel süre: 40 dk. x 70 ders)Hiç yorum yok: