12 Ocak 2014

İlim Talebesinin Eğitimi


İlim Talebesinin Eğitim Anlayışı:
Aşağıda, bir öğrenci evi yahut yurtta kalan ilim talebesinin takip etmesi gereken bir eğitim programı yer almaktadır. Bizce hayrın elde edilebilmesi için, tüm maddelere azami derecede uyulmalı ve başka herkesi, bu programa katılacak şekilde teşvik etmelidir.
1. Ezan okunduktan kısa bir süre sonra -imkânı oranında- acele ile namaza durmak.(Bkz. Bu husustaki genel fetva)
2. Tüm vakit namazlarını cemaat oluşturarak kılmaya özen göstermek. (Bkz. Konunun önemine dair bir makale)
3. Sabah namazlarından sonra en az 2 sayfa Kur’an-ı Kerim ve meal-tefsirini okumak. (Bkz. Mevdudî'nin Meal-Tefsiri)
4. Yatsı namazlarından sonra sahih bir hadis kitabından -mümkün mertebede açıklamasıyla birlikte- birkaç hadis-i şerif okumak. (Bkz. İmam Nevevî'nin 40 Hadis ve Şerhi)
5. Haftada en az bir tane -ilim sahibi bir hocanın verdiği- İslamî bir sohbete iştirak etmek, eğer buna imkânı yok ise sanal ortamdan dinlemek. (Bkz. Muteber Hocalar Listesi)
6. Haftada en az bir defa, ev veya yurt ahalisinin kendi aralarında sırasıyla yapacakları, seçilecek bir eserden ders işlemek. (Bkz. Ev İçinde Yapılacak Eğitim Müfredatı)
7. Her gün belirli bir miktar Kur’an-ı Kerim kıraati, ezberi, okuma ve anlamaya dair kendini geliştirmek. (Bkz. Adım Adım Kur’an Eğitimi)
8. Sünnete uygun olacak şekilde, günlük bir “dua ve zikir virdi” edinmek. (Bkz. Müslüman Kardeşler'in vird programı)
9. Uygun görülen tercih ve seneler içerisinde programlı bir biçimde kitap okumak. (Bkz. Genel Kitap Listesi veya Muhtasar Kitap Listesi)
10. Uyanabildiği nispette gece namazına kalkmak ve bir parça Kur’an tilaveti yapmak. (Bkz. Konunun önemine dair ayet ve hadisler)

Listeyi İndir: Word - PDF 


Hiç yorum yok: